Skip to main content

Czy wiesz, że można wypuścić na rynek produkty medyczne i kosmetyczne prywatnej marki, nie posiadając własnej linii produkcyjnej? To nie żart! Umożliwia to tak zwana produkcja kontraktowa, dzięki której możesz zlecić wyprodukowanie specjalistycznych wyrobów firmie, która posiada zaawansowane zaplecze technologiczne. Sprawdź, jak dokładnie przebiega produkcja kontraktowa i co zrobić, aby wypuścić na rynek linię produktów Twojej własnej marki.

Przykładowy element div z napisem

Na czym polega produkcja kontraktowa?

Produkcją kontraktową nazywa się model biznesowy, w którym firma zleca wykonanie produktów o określonej specyfice pod swoją marką innemu, zewnętrznemu podmiotowi. Można więc określić ją swoistym outsourcingiem. Ten rodzaj realizacji zazwyczaj wybierany jest przez przedsiębiorstwa nieposiadające warunków, tj. doświadczenia, wykwalifikowanych specjalistów i odpowiedniego zaplecza technicznego, które pozwoliłyby im na własną linię produkcyjną. Korzystanie z produkcji kontraktowej jest więc doskonałą formą wprowadzenia produktu na rynek, z której korzystają z powodzeniem zarówno małe firmy, jak i duże korporacje.


Należy zauważyć, że produkcja kontraktowa jest doskonałą, przede wszystkim znacznie tańszą alternatywą dla budowania procesu produkcyjnego we własnej firmie. Zamiast tworzyć od zera kadrę, park maszynowy i zdobywać know-how, firma zlecająca może czerpać z doświadczenia i zasobów, które posiada firma świadcząca, nie tracąc przy tym kontroli nad produkcją swojej gamy produktów. Firmy oferujące usługi produkcji kontraktowej posiadają wieloletnie doświadczenie, czy nowoczesny sprzęt, a w ramach współpracy proponują klientowi również fachowe doradztwo, pomoc w opracowaniu receptury produktu, dystrybucji i sprzedaży, a także wsparcie na każdym etapie produkcji, co jest nieocenione szczególnie dla początkujących przedsiębiorstw.

Czy produkcja kontraktowa i private label jest tym samym?

Niekiedy produkcja kontraktowa mylona jest z innym modelem biznesowym, jakim jest private label. Warto jednak mieć na uwadze, że nie są to tożsame modele, choć są w pewnym stopniu podobne.
Przede wszystkim w produkcji kontraktowej właściciel marki zleca wykonawcy wyprodukowanie towaru zgodnie z określonymi przez siebie wymaganiami i specyfikacją, jak również ma pełną kontrolę nad linią produkcyjną. Producenci kontraktowi muszą więc ściśle trzymać się wytycznych zleceniodawcy.
Natomiast w strategii private label również następuje zlecenie wykonania produktów pod marką własną innej firmie, jednak bazując na formułach, technologii i projektach producenta. Tak więc zleceniodawca ma ograniczoną decyzyjność w procesie produkcji i tym samym niewielki wpływ na końcowy rezultat, a jego wkład w produkcję private label często ogranicza się do wyboru projektu opakowań.

Kto i w jakiej sytuacji może zlecić produkcję kontraktową?

Z produkcji kontraktowej mogą skorzystać właściwie wszystkie firmy i przedsiębiorstwa, zarówno mniejsze, jak i większe, dopiero startujące i te z długim stażem na rynku. Wszystko zależy od możliwości danej firmy i jej potrzeb. Przykładowo:
– Sieć aptek może zlecić koncernowi farmaceutycznemu wytwarzanie linii leków przeciwbólowych pod marką własną.
– Popularny trener personalny może skorzystać z produkcji kontraktowej witamin, czy gamy odżywek dla sportowców, firmując je własnym nazwiskiem.
– Celebrytka może założyć własną markę kosmetyków, które wykona dla niej producent kontraktowy.
Przykładów jest wiele i z pewnością warto skorzystać z produkcji kontraktowej, jeśli ma się pomysł na ciekawy produkt, a brakuje możliwości wytwarzania go we własnym zakresie.

Jakie produkty można zlecić firmie zewnętrznej?

W naszym kraju największą popularnością cieszy się produkcja kontraktowa suplementów diety, różnych wyrobów medycznych, kosmetyków czy perfum. Warto tutaj wiedzieć, że wypuszczenie produktu będącego kosmetykiem lub suplementem diety często nie wymaga specjalistycznych atestów i potrzeb badań laboratoryjnych.
Poza tym ten rodzaj produkcji wykorzystywany jest w wielu innych gałęziach przemysłu (np. wytwarzanie półproduktów, części maszyn i urządzeń, żywności, odzieży, obuwia i wiele, wiele innych).

Produkcja kontraktowa – zalety

Istnieją liczne korzyści produkcji kontraktowej, między innymi:

  • redukcja kosztów produkcji,
  • możliwość łatwego wypuszczenia linii produktów pod własną marką,
  • bezpieczeństwo receptury i kontrola wytwarzania suplementów i kosmetyków,
  • możliwość wspierania się doświadczeniem i wiedzą producenta,
  • pomoc w otrzymaniu właściwych atestów (o ile są wymagane przy stworzeniu produktu).

Etapy procesu produkcji kontraktowej

Produkcja kontraktowa składa się z kilku etapów. Oczywiście na początek następuje zlecenie wykonania produktu, a także wstępne omówienie oczekiwań co do jego formuły i ostatecznego wyglądu. W tym momencie określana jest także wielkość nakładu. Następnie zleceniodawca i producent kontraktowy wspólnie tworzą prototyp, aż będzie on satysfakcjonujący i spełni oczekiwania firmy zlecającej.
Zanim nastąpi seryjna produkcja, produkt musi jeszcze zostać poddany testom i badaniom, aby zapewnić bezpieczeństwo klientów, którzy go w przyszłości będą używać. Jeśli wypadną pozytywnie, następuje zarejestrowanie produktu we właściwej bazie i rozpoczyna się produkcja właściwa oraz wprowadzenie do obrotu na rynku. Gotowe, firma może cieszyć się swoim markowym produktem!

Czym jest produkcja kontraktowa – podsumowanie

Proces produkcji kontraktowej polega na wykonywaniu usług produkcyjnych dla firmy przez inny podmiot, z wykorzystaniem jego sprzętu i technologii. Dzięki temu klient nieposiadający linii produkcyjnej lub odpowiedniej technologii może wypuścić własny produkt, korzystając z możliwości innych firm i koncernów.

Jeśli Twoja firma planuje zlecenie produkcji suplementów diety lub odżywek, koniecznie sprawdź ofertę Exim Pharma! Zapewniamy najwyższą jakość produktu i światowe standardy produkcyjne! Pomożemy Ci kompleksowo w stworzeniu produktu według Twoich oczekiwań i potrzeb.