Potrzebujesz więcej informacji o procesie technologicznym lub nie wiesz jaki rodzaj współpracy wybrać? Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami już teraz. Chętnie udzielimy Ci wszelkich odpowiedzi.
Kapsułkowanie to technika, za pomocą której jeden materiał zamyka się wewnątrz drugiego. Tak powstaje kapsułka. Materiał wewnętrzny nazywany jest rdzeniem albo materiałem aktywnym, natomiast zewnętrzny to powłoka albo otoczka. Kapsułkowanie wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym już prawie od dwustu lat (pierwszy patent – Francja, rok 1834), ale szczególnie ostatnio dostrzec można jego rosnącą popularność.
W farmaceutyce kapsułką nazywamy stałą postać leku lub suplementu przeznaczoną najczęściej do stosowania doustnego, z możliwością uwalniania środka terapeutycznego w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Inaczej niż w przypadku tabletek, substancja aktywna zawarta w kapsułce nie jest skompresowana. Ma postać granulatu, proszku albo cieczy. Otoczka, w której substancja jest zamknięta, wykonana jest z żelatyny albo innego organicznego polimeru. Posiada zwykle kształt owalny albo kulisty, możliwe są jednak inne warianty.
Kapsułki mogą być miękkie lub twarde:
- kapsułki miękkie – z jednoczęściową, elastyczną otoczką zapewniającą mechaniczną wytrzymałość i trwałość wyrobu leczniczego, a także ułatwiającą jego przełykanie.
- kapsułki twarde – posiadające otoczki składające się z dwóch cylindrycznych części otwartych z jednej strony, wsuwanych jedna w drugą po tym, jak wypełnione zostaną substancją leczniczą
- kapsułki twarde z wypełnieniem płynnym.
Zalety kapsułkowania
Rosnącą popularność kapsułek łatwo wytłumaczyć ich atutami, spośród których warto wymienić przede wszystkim:
- precyzyjne dobieranie składników terapeutycznych i ich ilości do indywidualnych potrzeba pacjenta,
- zniwelowanie nieprzyjemnego smaku i zapachu substancji umieszczonych w otoczkach,
- możliwość wypełnienia niemal dowolnymi składnikami, także tymi nierozpuszczalnymi w wodzie ani w olejach,
- wytrzymałość mechaniczną i dobre zabezpieczenie substancji terapeutycznych,
- możliwość dozowania leków z niewielką ilością dodatkowych substancji,
- poprawę wyglądu i zapobieganie pomyłkom przy stosowaniu wielu środków leczniczych.
Kapsułkowanie – produkcja kontraktowa
Oferujemy produkcję kapsułek w rozmiarach: 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, zarówno w wariancie żelatynowym, jak i wegetariańskim Vcaps. Proces produkcyjny odbywa się zgodnie z zachowanie standardów ISO 22000 i Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Wykorzystujemy wyłącznie kapsułki firmy Capsulgel: Vcaps, Vcaps Plus, Drcaps, Sprinkle Caps. Istnieje możliwość wyprodukowania kolorowych kapsułek z nadrukiem. Kapsułki pakowane są w blistry i kartoniki lub słoiki z tworzywa sztucznego.
W ramach produkcji kontraktowej (private label) wykonujemy między innymi:
- kapsułki z węglem aktywnym,
- kapsułki z witaminą C,
- kapsułki z magnezem,
- kapsułki z witaminami i mikroelementami,
- kapsułki z ekstraktami ziołowymi (morwa biała),
- kapsułki z l-argininą,
- kapsułki z witaminą D.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o oferowanej przez nas usłudze kapsułkowania wyrobów leczniczych i suplementów diety.